hirdetés
Nyitólap » Vadon » Világjáró » Pádis-fennsík a Bihar-hegységben
Pádis-fennsík a Bihar-hegységben
2013. szeptember 23., 08:42| cikkvideo
Nyomtatóbarát verzió   Hír küldése e-mailben
 
A Pedagógus Természetbarát Egyesület és a Nyíregyházi Törvényszék Természetjáróinak a szervezésében nemrég egy autóbusznyi túrázó indult el az erdélyi Bihar-hegységben található Pádis fennsík karsztvidékére.

Pádis Nyíregyházától 210 kilométerre helyezkedik el, ami nem nevezhető nagy távolságnak, viszont a romániai utak állapota miatt, csak mintegy négy órás utazással érhető el.

A Bihar-hegység bővelkedik érdekesebbnél-érdekesebb látnivalókban, természeti kincsekben, itt található többek közt a Csodavár nevű barlang-, illetve sziklaképződmény, amelynek jellegzetes, mintegy 70 méter magas bejáratát a környék szimbólumaként is használják.

Pádis az Erdélyi-szigethegység 1100-1300 méter átlagmagasságú karsztfennsíkja, természeti szépségeit, változatos karsztformáit a 19-20. század fordulóján élt helybéli földbirtokos, Czárán Gyula tárta föl. Sehol másutt nem található annyi látványos karsztjelenség, ilyen közel egymáshoz, mint itt.

Itt van a Szamos-bazár, a Meleg-Szamos forrásánál található sziklafalak és -tornyok, vízesések, barlangok látványos együttese is, a Pádis-fennsík legészakibb részén. Az egymás után következő sok szép karsztjelenség látványából ered a „bazár” elnevezés.

Pádis a Kárpát-medence legcsapadékosabb területe, esőálló öltözet és váltóruha szükséges a bejárásához. A Galbena-vízkitörés és a Szamos-bazár körútja helyenként meredek, fokozott óvatosságot és lépésbiztonságot igényel, néhol láncok, pallók segítik a haladást, ide tornacipő alkalmatlan, túrabakancs javasolt.

A Boga-völgyébe érkezett meg a csoportot szállító busz, a szállás délelőtti elfoglalása után a csapat elindult az Szamos bazár felé, az Aragyásza barlang bejáratához. Ez az első napi túra jó bemelegítésnek bizonyult, nem volt túl megerőltető, oda-vissza 14 kilométer, 500 méteres szintemelkedéssel.

Tulajdonképpen egy kellemes sétáról beszélhetünk, gyönyörű tájakon, változatos növény- és állatvilágot látva útközben.

Az Aragyásza barlanghoz érve a társaság két csoportra oszlott, az egyik csapat a barlangon keresztül közelítette meg a Szamos bazárt, míg a másik a barlang fölött található ösvényen haladt a cél irányába.

Magának a Szamos bazárnak a bejárása az idő szűkössége miatt ezúttal elmaradt, viszont a Meleg-Szamos eredőjét meg tudtuk tekinteni.

A Meleg-Szamos a Szamos folyó egyik felső ága, a Bihar-hegység keleti lejtőjén, a Vlegyásza déli oldalán, az Aragyásza és a Feredő patak összefolyásából jön létre.

A szendvics ebéd elfogyasztása után a társaság ugyanazon az útvonalon tért vissza a szállásra, amelyen idáig eljött.

Útközben megkerestük a Pádis barlangot is, ám az aljnövényzet annyira benőtte az oda vezető ösvényt, hogy végül ötven emberrel nem indultunk neki a barlang bejárásának.

Este hat óra körül értünk vissza a Boga völgyében lévő szállásunkra, ahol már várt minket a házigazda által készített kecske gulyás, aminek elfogyasztása után mindenki zuhanyozni ment.

A merészebbek a tisztálkodás után visszatértek a kertbe, ahol némi helyi pálinka elfogyasztása után és mellett lapcsánka sütésbe kezdtek és beindult a sztorizgatás hegyekről, túrákról, kalandokról.

Másnap, a reggeli elfogyasztása után elindultunk a hétvége fő túrájára, ami a Galbena-kitöréshez vezetett. Ez egy 22 kilométeres túra volt, körülbelül 700 méteres szintkülönbséggel, ami megint csak nem tűnit túl vészes túrának, viszont az útvonal elején sok volt a fel-le hullámzó (gyomor), azaz szintkülönbség.

Fantasztikus tájon, erdőkön, mezőkön, virágos, málnabokrokkal teli fennsíkokon és vadméhek fészkein keresztül vezetett az út. A ménhekkel teli kaptató kicsit összetömörítette a csapatot, illetve a nedves, agyagos talajon a sokak által használt "sima" sportcipő nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, inkább csak a rajzfilmekből ismert prérifarkas-féle lábpörgések jöttek ki az erőlködésekből.

Miután megérkeztünk a Galbena-vpatak folyásába, megebédeltünk, és a bátrabbak belegázoltak a - közös megegyezéssel hat celsius fokosra tippelt - rettentő hideg vízbe. Miután elértük a Galbena-szoros bejáratát, rendkívül szép és vadregényes patakfolyások mentén haladtunk, viszont, mikor a társaság meglátta a láncokkal megerősített útvonalat, végül úgy döntöttünk, hogy nem megyünk végig a szoroson és egy másik úton vissza indulunk a kiindulási pont felé.

A csapat a Flóra réten kelt át, utána pedig az erdészeti makadám úton haladt tovább. A Boga-völgyében található fogadó elérése után, kisebb pihenő után elindult a társaságot szállító busz hazafelé...


Bookmark and Share
Nyomtatóbarát verzió  Hír küldése e-mailben
hirdetés
Mondja el véleményét!
Nincs hozzászólás.
Ez a véleményem:
Név:

E-mail cím (mások nem látják):

Vélemény:

hirdetés
Custom Search
hirdetés

hirdetés