A gazdálkodók, földbérlők, tulajdonosok és egyéb érintettek most ismerhetik meg a tervek tartalmait és tehetnek javaslatokat, észrevételeket falufórumokon, terepbejárásokon, vagy akár postai úton is.
A Natura 2000 az Európai Unió védett ökológiai hálózata, amely a közösségi jelentőségű természetes élőhelytípusok, valamint állat- és növényfajok védelmén keresztül biztosítja a biológiai sokféleség megóvását, valamint az annak fenntartását biztosító gazdálkodási formák elősegítését.
EU-szintű, de a nemzeti sajátosságokhoz alkalmazkodó természetvédelem, amely átfedésben van a hazai védett területekkel, de sokban el is tér azoktól: speciálisan a közösségi jelentőségű élőhelyeknek és fajoknak a védelmét, megőrzését próbálja elérni.
A Natura 2000 erősen fókuszál a természeti értékek fenntartásának gazdálkodási oldalára is, hiszen természetes élőhelyeink túlnyomó részén évszázadok óta rendszeres emberi tevékenység folyik.
A hálózat kijelölését követően ezért speciális agrártámogatási rendszerek is kidolgozásra kerültek, amelyek a természetvédelmi célokkal összehangolható gazdálkodási formákat ösztönzik.
Ezidáig azonban nem léteztek speciálisan a Natura 2000 területekre vonatkozó kezelési tervek, amelyeket a különböző hatóságok, az agrártámogatásokat előkészítők, vagy egyéb szakigazgatási szervek a saját munkájukhoz támpontként tudtak volna használni.
Épp ezért a most készülő fenntartási tervek célja, hogy legyen egy aktuális, átfogó kép az adott területről, valamint kerüljenek leírásra - és természetesen betartásra - olyan javaslatok, elvárások, irányelvek, amelyek hosszú távon megfelelően biztosíthatják a jelölő fajok és élőhelyek jó sorsát.
A fenntartási tervek nem kötelező érvényű előírásokat és tiltásokat fogalmaznak meg, hanem a természetvédelmi célkitűzések és a területeken folyó gazdálkodási és egyéb tevékenységek összehangolását célzó javaslatokat.
A tervkészítés két évvel ezelőtt indult el a Vidékfejlesztési Minisztérium által kiírt pályázatok keretében, és a napokban érnek végső szakaszukba: a következő egy hónap során számos terv válik véleményezhetővé falufórumokon, terepbejárásokon, interneten (http://www.e-misszio.hu/n2) és postai úton keresztül.
Az E-misszió Egyesület például 35 fenntartási terv kidoldozásában vesz részt, melyek területei főként Szabolcs-Szatmár-Bereg, részben pedig Hajdú-Bihar, illetve Borsod-Abaúj-Zemplén megyében találhatóak (Fülöpi láprétek, Bika-rét, Paszabi kubikgödrök, Gelénes–Beregdaróc, Tarpa-Tákos, Csikós-lápos, Nyírgyulaji Kis-rét, Felső-Tisza, Lónya-Tiszaszalka, Nagy-Vadas, Orosi gyepek, Tunyogmatolcsi Holt-Szamos, Gőgő-Szenke, Nyíregyházi lőtér, Apagyi Albert-tó, Kék-Kálló-völgye, Sámsoni úti Bellegelő, Napkori legelő, Nyírturai-legelő, Bátorligeti Nagy-legelő, Bátorligeti-láp, Újtanyai lápok, Ófehértói lőtér, Rohodi-legelő, Nyírmihálydi-legelő, Bökönyi Közös-legelő, Piricsei Júlia-liget, Penészleki gyepek, Hanelek, Tiszalöki szikesek, Tiszavasvári szikesek, Kisvárdai gyepek, Daru-rét, Hajdúszoboszlói szikes gyepek, Czakó-tó).
Érdemes tehát a szakigazgatási, államigazgatási szerveknek és hatóságoknak, valamint az érintett önkormányzatoknak, vízgazdálkodási társulásoknak, gazdálkodóknak és tulajdonosoknak is saját területük esetében kifejteniük véleményüket, hiszen a fenntartási tervek hosszú távra szólnak, és a tervkészítők nyitottak a beérkező vélemények figyelembevételére.