hirdetés
Nyitólap » Vadon » E-misszió » Nőnapi csillagvirágzás a nyíregyházi Sóstói-erdőben
Nőnapi csillagvirágzás a nyíregyházi Sóstói-erdőben
2014. március 06., 08:16| cikkvideo
Nyomtatóbarát verzió   Hír küldése e-mailben
 
Nőnapi csillagvirágzás a nyíregyházi Sóstói-erdőben
Idén különösen korán borult virágba a Sóstói-erdő legkorábban nyíló tavaszi védett növényritkasága, a ligeti csillagvirág – már Nőnap alkalmával megcsodálhatjuk!

A virágok megcsodálása és pontos megszámlálása mellett - részben az ünnep tiszteletére - a környéken a szemetet is összeszedik a természetvédők.
Fotó: Nagy Tibor

Az E-misszió Egyesület 2003 óta önkéntesek segítségével minden évben felméri, hogyan alakul ennek a veszélyeztetett növényritkaságának az állománya a Sóstói-erdőben.

2014. március 8-án, szombaton 9:30-kor az Egyesület ismét várja az erdő barátait a csillagvirág populáció megszámlálására.

Találkozó a Tölgyes Csárda előtt, ahonnan gyalog közelítik meg a csillagvirág lelőhelyét.

A ligeti csillagvirág (Scilla vindobonensis) a Duna mentén, valamint a Dunántúlon viszonylag gyakori, a Tiszántúl területén csupán néhány populációját ismerjük.

A Nyírségben csupán 5-6 helyen, például Bátorligeten, a debreceni Nagyerdőben, illetve a nyíregyházi Sóstói-erdőben él (a Szatmár-Beregben közeli rokona, az egy-két héttel hamarabb nyíló erdélyi csillagvirág csodálható meg).

A ligeti csillagvirág tövenkénti természetvédelmi értéke 5000 forint.

A virágzás jellemző időpontja március-április fordulója, de az idei enyhe tél miatt kivételesen korán, már február utolsó napjaiban kinyíltak az első virágok

"Minden évben ünnepi pillanat a csillagvirág nyílása, ami egyben az igazi tavasz kezdetét is jelzi. A Sóstói-erdőben egyetlen helyen ismerjük állományát, amely mintegy 12 éve egy tarvágást követő teljes talajelőkészítés miatt veszélybe került" - tájékoztatott dr. Szigetvári Csaba, az E-misszió Egyesület munkatársa.

Szerencsére az évről évre ismétlődő felmérések arra engednek következtetni, hogy a védett ritkaság állománya kiheverte a megrázkódtatást.

A 2003 óta vizsgált mintaterületen az állomány 220 tőről tíz év alatt 4325 tőre növekedett, de 2013-ban – alighanem a márciusi fagyos idő miatt csak 2660 tő bújt elő. Hogy 2014-ben mennyi csillagvirágunk lesz, az a szombati akción fog kiderülni, amelyre várjuk az érdeklődőket.

A számolás részben bozótos, nehezen járható területen történik, ezért a résztvevőknek javasolt az ennek megfelelő, strapabíró ruházat.

"Sajnos másrészről féltenünk is kell ezt az apró virágcsodát, mert évről-évre azt tapasztaljuk, hogy tavasszal lelkiismeretlen virágszedők is garázdálkodnak az erdőben. Szeretnénk tehát felhívni minden erdőjáró figyelmét arra, hogy véletlenül se tépjenek le semmiféle virágot az erdőben és zugárusoktól se vásároljanak ismeretlen eredetű virágot. Ne tegyük ezzel tönkre a Nőnap ünnepi hangulatát" – tette hozzá a szakértő.


Bookmark and Share
Nyomtatóbarát verzió  Hír küldése e-mailben
hirdetés
Mondja el véleményét!
Nincs hozzászólás.
Ez a véleményem:
Név:

E-mail cím (mások nem látják):

Vélemény:

hirdetés
Custom Search
hirdetés

hirdetés