690 éve jelent meg először okiratban a Tisza menti település neve. Egy 7 évtizeddel ezelőtti kimutatás szerint a II. világháború végén a községben 238 földszintes parasztházban 910-en éltek. 65 éve, az első széles nyomtávú átrakó pályaudvar megépítése után fokozatos fejlődésnek indult az aprócska falu. Fél évszázada készült el a később bővített jelenlegi állomásépület.
45 éve kapcsolódott be a villamosított vasúthálózatba Záhony térsége. 30 éves a Hétszínvirág Óvoda és Bölcsőde. 25 éve avatták várossá a korábbi nagyközséget. A jeles jubileumot áprilisban városnapokkal, júniusban pedig a Hármashatár Fesztivállal ünnepelték meg. Ugyancsak negyedszázada épült a MÁV oktatási és művelődési központja. Másfél évtizede vette fel a helyi középiskola a vasút-villamosítás úttörőjének, Kandó Kálmánnak a nevét, s attól kezdve indult meg a felnőtt szakképzés is az intézményben.
Több jeles helyi kötődésű személyiségre is emlékezhetnek ebben az esztendőben a lokálpatrióták. 115 éve született Dr. Gyüre Zoltán néporvos és 90 éve Varga Sándor református lelkész, Záhony posztumusz díszpolgárai. Kilenc évtizede a településen látta meg a napvilágot a nemzetközi hírű természetfestő, Csergezán Pál, 15 esztendeje hunyt el első díszpolgára, Sipos István egykori MÁV vezérigazgató. Másfél évtizede avatták díszpolgárrá dr. Borbély Károlyt, a várossá fejlesztésben jelentős érdemeket szerzett egykori tanácselnököt, későbbi megyei főjegyzőt.
Kép-szöveg: Tancsik Róbert